Bodi pozoren na stvari, ki niso smiselne. Na trgu in v podjetju.
Glavna naloga podjetja je, da izdela in dostavi izdelke v odgovor na zahteve stranke ob dogovorjenem času v sprejemljivi kvaliteti in ob najnižji možni ceni.
CEO je odgovorni urednik podjetja. Obstaja tisoče stvari, s katerimi bi se lahko ukvarjali, ampak le 1-2, ki sta pomembni.
Ne bodi tako strogo orientiran na rezultate. Rezultati so ločična posladica pravih dejanj.
Osredotočanje na priložnosti
Reševanje problemov ne prinaša rezultatov, ampak preprečuje škodo. Rezultate prinaša raziskovanje priložnsti. Vodje morajo spremembe razumeti kot priložnost, ne grožnjo. Pogovor o problemih (razen v primeru katastrof) naj na sestankih pride na vrsto šele, ko se pogovori in analizira vse priložnosti. Vodje naj svoje najboljše ljudi razvrstijo na delo s priložnostmi, ne za reševanje problemov.
Jasni nauspehi in napačne odločitve pogosto niso najbolj težavne - pazi se tistih, ki so včasih delovale oz. ne prinašajo (več) rezultatov, čeprav “bi jih mogle”.
- Vodja, ki želi biti učinkovit in želi učinkovito organizacijo, aktivnosti in naloge vedno vpraša: “Se to še vedno izplača narediti/delati?”
- Vedno bo zaključil prejšnjo aktivnost, preden se loti nove.
Razumevanje trga in inovacije
Kdo od strank te najbolj pogrešal? Kaj imajo taki ljudje oz. podjetja skupnega? Osredotoči se na to korist in jo komuniciraj z novimi strankami.
Kakšno podjetje oz. izdelek bi nas uničil? Ustvari ga sam.
Tvoje ideje so le tako dobre, kot je dobra sposobnost publike, da jih razume/zaužije/sprejme.
Stranke so veliko bolj občutljive na ceno, če izdelek ne izpolnjuje pričakovanj.
Dolgoročno načrtovanje in timsko delo
Vedno moraš imeti na zalogi projekte, ki so pomembni, a jih ni treba takoj končati – to so projekti, s katerimi lahko vodja dolgoročno vpliva na produktivnost ekipe.
Planiraš tako, kot planirajo gasilci – ne moreš predvideti, kje bo naslednji požar, zato moraš oblikovani energično in učinkovito ekipo, ki se bo sposobna odzvati tako na pričakovane, kot tudi na nepričakovane dogodke.
“2 in 1, and 1 is none” – pomembnost rezerve (pri planiranju in pri orodjih)
Če hočeš na cilj priti hitro, pojdi sam. Če želiš priti daleč, pojdi v ekipi.
Skupnost in medsebojna pomoč
Win-win or no deal. Tvoj edini fokus je, da je druga stran vesela in zadovojna – nimaš kaj izgubiti, plusi za obe strani.
Od ABC (always be closing) k ABG (always be giving).
Redko gre za “zero-sum game” (zmagovalec dobi vse oz. če nekdo zmaga, drugi zgubi) – bolj kot pomagam drugim s podrobnostmi, bolj podrobno pomoč bom sam prejel
Če je tekmovalno okolje, ti preprosto ponudim podrobnosti mojega načina – moja pozornost na detajle bo prestrašila 50%, 40% bo poizkusilo in bilo slabših od mene (gre za moj način), 10% bo boljših – ti pa bodo pogosto vzpostavili kontakt in povedali kaj so se naučili in kako so prišli do rezultatov, saj bodo hvaleži za tisto, kar sem na samem začetku ponudil – transparentnost!
Uporabniška izkušnja
- Kakšna bi bila 10/5 uporabniška izkušnja za stranke? Oblikuj zares izjemno in noro uporabniško izkušnjo, potem pa jo omili na 6/5 - stranke bodo presenečene in navdušene.
- Oblikuj popolno uporabniško izkušnjo, potem pa ugotovi, katere dele je možno avtomatizirati.
- Kaj lahko storimo (oblikujemo, razvijemo, …), da bodo stranke dovolj presenečene, da bi o tem povedale tudi svojim prijateljem in znancem?
Glej tudi
-
[[Planiranje]]
-
[[Outcome dependance]]
-
[[Jobs-to-be-done]]
-
[[Vprašanje “Zakaj?”]]